پانل | پانل ساندویچی | ساندویچ پانل | پانل سقفی و پانل دیواری

ساندویچ پانل پلی استایرن | قیمت و خرید پانل پلی استایرن | سفارش ساندویچ پنل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن چیست و چه کاربردهایی دارد؟ در طول چندین سال اخیر از ساندویچ پانل‌ها به دلیل قیمت و وزن پایینی که دارند استفاده‌های فراوانی می‌شود. ساندویچ پانل از نظر ساختار و مواد تشکیل دهنده دارای انواع مختلفی است که یکی از پرکاربردترین آن‌ها، ساندویچ پانل‌های پلی استایرن است. پلی استایرن یک عایق حرارتی و صوتی مناسب است که خود انواع مختلفی دارد. عایق پلی استایرن معمولی و مقاوم در ساخت ساندویچ پانل‌ها کاربرد چندانی ندارند. اما از عایق پلی استایرن انبساطی و اکسترود شده به طور گسترده در ساخت ساندویچ پانل پلی استایرن و کانکس‌ها استفاده می‌شود.

انواع عایق پلی استایرن، نام تجاری هر یک و کاربردهای آن را در طول متن به صورت مفصل‌تری بررسی خواهیم کرد. از عایق‌های پلی استایرن منبسط شده و اکسترود شده می‌توان به راحتی برای عایق سازی کف، دیواره و یا حتی سقف سازه‌ها استفاده کرد. از نظر نوع کاربرد، ساندویچ پانل پلی استایرن به دو دسته  ساندویچ پانل پلی استایرن سقفی و ساندویچ پانل پلی استایرن دیواری تقسیم بندی می‌شود که هر یک ویژگی و کاربردهای خود را دارد. از ویژگی‌های عایق پلی استایرن می‌توان به وزن سبک، قیمت پایین و تنوع آن اشاره کرد. قیمت پایین پلی استایرن که به عنوان یکی از مزیت‌های آن شمرده می‌شود به دلیل توانایی کمتر این ماده در عایق سازی است.

امکان سفارش پانل ساندویچی پلی استایرن در ضخامت دلخواه، از دیگر مزایای این فوم عایق به شمار می‌رود. به عنوان معایب ساندویچ پانل پلی استایرن می‌توان به مواردی چون پیوند ضعیف‌تر آن‌ها نسبت به پلی اورتان اشاره کرد. اگر قیمت چندان برایتان اهمیت ندارد بهتر است از فوم پلی اورتان استفاده کنید؛ چراکه بزرگ‌ترین تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان با پلی استایرن، قیمت کمتر در کنار کارایی کمتر پلی استایرن است.

قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن سقفی و دیواری بسته به ضخامت، ابعاد، نوع پلی استایرن و کیفیت آن متفاوت است. برای اطلاع دقیق از قیمت ساندویچ پانل از طریق راه‌های ارتباطی موجود با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. همکاران ما با توجه به نیازتان، شما را برای خرید بهترین نوع ساندویچ پانل متناسب با محلی که قرار است از آن استفاده کنید راهنمایی می‌کنند.

  ساندویچ پانل‌های ساختمانی

ساندویچ پانل پلی استایرن چیست؟

یکی از انواع ساندویچ پانل‌هایی که برای ساخت دیوار و سقف‌های پیش ساخته به کار می‌رود، ساندویچ پانل پلی استایرن است. ساندویچ پانل پلی استایرن(Eps) نوعی ساندویچ پانل است که مواد به کار رفته در آن متفاوت است و همین ویژگی آن را نسبت به دیگر پانل‌های ساندویچی متمایز کرده است. پلی استایرن یک پلیمر مصنوعی است که از مونومرهای استایرن ساخته شده است.

ساندویچ پانل پلی استایرن چیست؟

مونومرهای استایرن نیز یک هیدروکربن مایع و یکی از مشتقات نفتی است. ویژگی‌هایی چون وزن سبک، عایق حرارتی بالا، دوام و استحکام کافی و اقتصادی بودن این ماده باعث شده تا از آن برای عایق سازی ساختمان‌ها در قالب ساندویچ پانل استفاده کنند. عایق پلی استایرن در اندازه‌های مختلفی و با حداقل ضخامت 1 اینچی تولید می‌شود. این عایق نسبت به رطوبت بسیار مقاوم است؛ از همین‌رو می‌توان حتی در مناطق پرباران و مرطوب از این عایق برای ساختمان‌ها استفاده کرد.

مواد پرکننده ساندویچ پانل. XPS / EPS (پلی استایرن): فوم های پلی استایرن به دو شکل اکسترود شده (XPS) و منبسط شده (EPS) وجود دارد. آن ها هستند. با استفاده از چسب اضافی در کاربردهای ساندویچ پانل روی سطوح فلزی چسبانده می شود. فوم های پلی استایرن به عنوان ترموپلاستیک شناخته می شوند و در دماهای پایین ذوب می شوند.

آشنایی با انواع پلی استایرن

همان‌طور که کمی پیش گفتیم مواد به کار رفته در تولید عایق‌های پلی استایرن ساندویچ پانل متفاوت است و به همین خاطر می‌توان آن را متمایز از دیگر ساندویچ پانل‌ها دانست. به عنوان وجه تمایز دیگر پلی استایرن با دیگر فوم و لایه‌های عایق می‌توان به انواع مختلف آن اشاره کرد. پلی استایرن‌ها بسته به کاربردی که دارند به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که عبارتنداز:

  • پلی استایرن معمولی یا GPPS
  • پلی استایرن مقاوم یا HIPS
  • پلی استایرن انبساطی یا EPS
  • پلی استایرن اکسترود شده یا XPS
  سفارش و خرید انواع ساندویچ پانل آلومینیومی

پلی استایرن معمولی

پلی استایرن معمولی همان‌طور که از نامش پیداست، برای مصارف عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد می‌توانند برای اهداف مختلفی این پلی استایرن‌های معمولی را که با نام پلی استایرن کریستال نیز شناخته می‌شوند خریداری کنند. از مهم‌ترین ویژگی‌های پلی استایرن معمولی می‌توان به خاصیت ضد ضربه بودن آن اشاره کرد.

همچنین این پلی استایرن به دلیل خواص دی الکتریکی که دارد، دارای کاربردهای الکتریکی زیادی است. پلی استارین معمولی نقش چندانی در ساخت ساندویچ پانل پلی استایرن ندارد چراکه عمده کاربرد این فوم در مصارف عمومی است.

پلی استایرن مقاوم

پلی استایرن‌های مقاوم یا HIPS به دلیل مقاومت بالایی که در برابر ضربه دارند با این نام شناخته می‌شوند. دوام و استحکام پلی استایرن مقاوم در برابر ضربه بسیار بیشتر از پلی استایرن معمولی است. برای ساخت بدنه لوازم خانگی، بدنه ظروف، لوازم‌های ورزشی و … از پلی استایرن مقاوم استفاده می‌کنند. این پلی استایرن در بازار با نام تجاری هایمپک شناخته می‌شود. به طور کلی هر شی پلاستیکی را می‌توان با پلی استایرن مقاوم ساخت اما این نوع نیز در تولید ساندویچ پانل پلی استایرن نقشی ندارد.

پلی استایرن انبساطی یا EPS

پلی استایرن انبساطی نوعی پلمیر سفید رنگ است که خاصیت ضد آتش دارد. به این پلمیر یک ماده فوم کننده اضافه می‌شود و پس از آن می‌توان از آن به عنوان یک فوم عایق برای ساخت ساندویچ پانل و انواع کانکس استفاده کرد. خاصیت ضد حریق بودن این پلی استایرن سبب شده است که برای ساخت ساندویچ پانل از آن استفاده‌های فراوانی شود. نام تجاری این پلی استایرن در بازار یونولیت است.

  ساندویچ پانل سقفی مشهد | پنل سقف مشهد

پلی استایرن اکسترود شده

فوم‌های پلی استایرن اکسترود شده نوعی عایق سفت و سخت هستند که با پلیمرهای پلی استایرن ساخته می‌شوند. این پلی استایرن‌ها طی فرایندی به نام فرایند اکستروژن تولید می‌شوند به همین دلیل آن‌ها را با نام پلی استایرن اکسترود شده می‌شناسیم. توجه داشته باشید که پلی استایرن و فوم اکسترود شده آن دو محصول متفاوت هستند؛ اما ویژگی‌های مشابهی دارند. از فوم پلی استایرن XPS برای ساخت ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده‌های فراوانی می‌شود.

ویژگی‌های عایق پلی استایرن

همان‌طور که می‌دانید مهم‌ترین کاربرد و وظیفه پلی استایرن در ساختار ساندویچ پانل، عایق سازی سازه است. پلی استایرن یک عایق حرارتی و رطوبتی عالی است که از آن برای عایق سازی سقف و دیواره‌ها استفاده می‌شود. ساندویچ پانل پلی استایرن سقفی با پلی استایرن دیواری از نظر ساختار مشابه است اما به لحاظ کاربرد متفاوت، دارای ظاهر متفاوتی هستند. به عنوان ویژگی‌های عایق پلی استایرن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عایق حرارتی و رطوبتی خوبی است.
  • در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود.
  • جذب آب بسیار کمی دارد.
  • پایدار است و می‌توان از آن برای قالب گیری‌های مختلف استفاده کرد.

مزایای ساندویچ پانل پلی استایرن

پانل‌های ساندویچی پلی استایرن دارای قیمت کمتری نسبت به دیگر عایق‌های موجود در بازار هستند و این قیمت کم به دلیل کیفیت و کاربرد کمتر آن‌ها نسبت به دیگر عایق‌ها است. عایق پلی استایرن در نوع خود به خوبی می‌تواند از نفوذ رطوبت و حرارت جلوگیری کند اما در مقایسه با دیگر فوم‌های عایق مانند پلی یورتان امتیاز کمتری می‌گیرد. از دیگر مزایای این محصول می‌توان به امکان تولید آن در چگالی‌های متفاوت اشاره کرد.

همچنین تولیدکنندگان عایق پلی استایرن می‌توانند با کمک قالب‌های مختلف، این فوم را در اشکال گوناگونی تولید کنند. از جمله مزایای برتر این عایق که منجر به استفاده بیشتر از آن در تولید ساندویچ پانل پلی استایرن شده است می‌توان به وزن سبک آن اشاره کرد. همچنین مشتری می‌توان ضخامت عایق پلی استایرن را طبق نیاز خود سفارش دهد.

  ساندویچ پانل عایق حرارتی | قیمت پانل عایق حرارتی | خرید پانل عایق حرارتی

معایب ساندویچ پانل پلی استایرن

کمی پیش با ویژگی‌ها و مزایای ساندویچ پانل‌هایی که با عایق پلی استایرن تولید می‌شوند آَشنا شدید. اگر قصد خرید این فوم عایق را دارید بد نیست با معایب آن نیز آشنا باشید. به عنوان مثال یکی از معایب این عایق، دانسیته پایین آن است. از همین‌رو اگر بخواهید ساندویچ پانل را برای عایق سازی محیطی استفاده کنید که لازم باشد به صورت مطلق از تبادل حرارت جلوگیری شود، عایق پلی استایرن توصیه نمی‌شود. به دلیل همین ویژگی معمولا برای عایق سازی دیواره‌های سردخانه یا گرم‌خانه‌ها از عایق پلی اورتان استفاده می‌کنند.

اگر بخواهید از فوم پلی استایرن استفاده کنید، باید این فوم را با ضخامت بالا سفارش داده و در ساختار ساندویچ پانل از آن استفاده کنید. از دیگر معایب عایق پلی استایرن می‌توان به پیوند ضعیف‌تر آن نسبت به پلی اورتان اشاره کرد؛ این پیوند ضعیف به دلیل روش ساخت این عایق است. در حالت کلی عایق پلی استایرن نسبت به پلی یورتان ضعیف‌تر عمل می‌کند از همین‌رو قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن کمتر از ساندویچ پانل پلی اورتان است.

تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن

مهم‌ترین تفاوت میان عایق پلی اورتان با پلی استایرن، قیمت آن است. همان‌طور که کمی پیش نیز خواندید پلی استایرن نسبت به پلی اورتان عایق ضعیف‌تری است و این منجر به کاهش قیمت آن شده است. فوم پانل پلی استایرن از نظر عایق حرارتی و صوتی نسبت به پلی استایرن ضعیف‌تر است.

یکی دیگر از تفاوت‌های بارزی که میان عایق پلی استایرن و پلی اورتان وجود دارد، وزن سبک‌تر پلی استایرن است. از همین‌رو در ساختمان‌هایی که چندان به عایق حرارتی یا صوتی قوی نیاز نباشد، برای کاهش بار تحمیلی به سازه بهتر است از ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده شود. در نحوه ساخت یا نصب ساندویچ پانل پلی استایرن سقفی و دیواری یا عایق پلی یورتان سقفی و دیواری تفاوت چندانی وجود ندارد.

  آلوزینک چیست؟

قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن

به طور کلی قیمت ساندویچ پانل‌ها نسبت به دیگر مصالح ساختمانی مقرون به صرفه است و برای کاهش هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز یا بازسازی ساختمان‌ها می‌توانید از مصالح پیش ساخته به جای متریال سنتی و گران قیمت ساختمانی استفاده کنید. هزینه ساندویچ پانل پلی استایرن بسته به عوامل متعددی چون نوع پلی استایرن، کیفیت و ضخامت آن، چگالی و همچنین ابعاد آن متغیر است.

قیمت ساندویچ پانل پلی استایرن سقفی و دیواری نسبت به دیگر عایق‌ها کمتر است و دلیل این امر نیز توانایی کمتر این لایه عایق در برابر حرارت، رطوبت یا صوت است. یکی از مزایای عایق پلی استایرن این است که شما می‌توانید این عایق را در ضخامت و ابعاد دلخواه خود سفارش دهید. از همین‌رو برای کسب اطلاعات دقیق‌تری راجع‌به قیمت انواع ساندویچ پانل پلی استایرن می‌توانید با کارشناسان فروش ما در چیلان تماس بگیرید.

انواع پلی استایرن●پلی استایرن معمولی یا GPPS
●پلی استایرن مقاوم یا HIPS
●پلی استایرن انبساطی یا EPS
●پلی استایرن اکسترود شده یا XPS
ویژگی های پلی استایرن ●عایق حرارتی و رطوبتی خوبی است.
●در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود.
●جذب آب بسیار کمی دارد.
●پایدار است و می‌توان از آن برای قالب گیری‌های مختلف استفاده کرد.

فوم پلی استایرن ساندویچ پانل چیست؟

به عایق‌های انبساطی و اکسترود شده پلی استایرن نوعی ماده فوم کننده اضافه می‌شود تا امکان استفاده از آن‌ها به عنوان ماده عایق فراهم شود.

چگونه اقدام به خرید خط تولید ساندویچ پانل پلی استایرن کنیم؟

برای کسب درآمد می‌توانید اقدام به خرید خطوط تولید انواع ساندویچ پانل پلی استایرن به صورت ممتد و غیر ممتد کنید.

ساندویچ پانل با فوم پلی استایرن بهتر است یا پلی یورتان؟

فوم پلی استایرن از پلی اورتان سبک‌تر و ارزان‌تر است. در مقابل پلی یورتان قیمت و کاربرد بیشتری در ساخت سردخانه، گرمخانه یا انواع کانکس دارد.

چیلان ساندویچ پانل
چیلان ساندویچ پانل

ساندیوچ پانل های سقفی | ساندویچ پانل های دیواری | قیمت و خرید ساندویچ پانل

مقالات مرتبط

مشاوره خرید ساندویچ پانل

برای اطلاع از قیمت و سفارش انواع پانل های ساندویچی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای سفارش ساندویچ پانل به کارخانه تماس بگیرید.