پانل | پانل ساندویچی | ساندویچ پانل | پانل سقفی و پانل دیواری

بهترین ساندویچ پانل پشم سنگ ایران

ساندویچ پانل پشم سنگ را می‌توان یک پانل مرکب دانست که از قرار گرفتن لایه پشم سنگ به عنوان لایه میانی و عایق در میان دو ورق فلزی یا غیر فلزی ساخته می‌شود. ماده اصلی برای ساخت این عایق، سنگ بازآلت است که از گروه‌ سنگ‌های آتشفشانی آذرین محسوب می‌شود. عایق‌های پشم سنگ خود به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند که هر یک کاربرد و قیمت متفاوتی دارد. به عنوان مثال از پشم سنگ‌های تخته‌ای برای ساخت ساندویچ پانل‌هایی که قرار است برای پوشش دیواره‌ها یا سقف ساختمان به کار روند استفاده می‌شود. به طور کلی محصولات عایق پشم سنگ نقش چشمگیری در صرفه جویی انرژی دارند. از همین‌رو در هر محیطی که نیاز باشد از هدر رفتن حرارت و انرژی جلوگیری شود، از عایق پشم سنگ استفاده می‌کنند.

برای تولید پشم سنگ، سنگ بازآلت را طی فرایندی ذوب کرده و یا کمک دستگاه سانیفیوژ، الیاف پشم سنگ را جدا می‌کنند. این الیاف پس از پخته شدن در دستگاه مخصوص و ترکیب شدن با ترکیبات شیمیایی دیگر مانند اکسید سدیم، آماده است تا برای ساخت ساندویچ پانل پشم سنگ مورد استفاده قرار بگیرد. از ویژگی‌های این ترکیب عایق می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر حرارت، صوت، گرما و سرما اشاره کرد. همچنین این لایه از تجمع میکروب و قارچ نیز جلوگیری کرده و برای پوشش دیواره‌های بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و یا سردخانه بسیار مناسب است.

این نوع ساندویچ پانل به دلیل ویژگی‌هایی که دارد دارای کاربردهای زیادی است. به عنوان مثال مقاومت بالا و ضد گلوله بودن این پانل آن را برای مقاصد نظامی و دفاعی بسیار مناسب کرده است. عایق پشم سنگ توانایی کنترل صدا و لرزش داشته و این ویژگی سبب شده است که از آن در پوشش دیواره‌های فرودگاه و استودیوهای صدابرداری استفاده شود. قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل پشم سنگ به عوامل متعددی بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع‌به قیمت انواع ساندویچ پانل از طریق شماره‌های موجود در سایت با گروه چیلان تماس بگیرید.

  ساندویچ پانل استیل | خرید ساندویچ پانل استیل | قیمت ساندویچ پانل استیل

ساندویچ پانل پشم سنگ چیست؟

یکی از ترکیبات لایه عایق ساندویچ پانل‌ دیواری و ساندویچ پانل سقفی، پشم سنگ است. پشم سنگ انواع مختلف و کاربردهای متنوعی دارد. این ماده عایق صوتی و حرارتی است و به همین خاطر از آن به عنوان یکی از ترکیبات لایه عایق ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌شود. برای تولید پشم سنگ ابتدا سنگ بازآلت به همراه یک ماده سوختنی به نام کک داخل کوره ریخته می‌شود. با کمک مقداری چوب یا گاز طبیعی کک‌ها مشتعل شده و حرارتی تولید می‌شود که قادر است سنگ بازآلت را ذوب کند.

این سنگ پس از ذوب شدن از زیر کوره خارج شده و در دستگاه سانتیفیوژ با استفاده از نیروی گریز از مرکز تبدیل به الیاف می‌شود. سپس این الیاف را به سمت دستگاهی که دستگاه کیورینگ نامیده می‌شود، هدایت می‌کنند. در این دستگاه الیاف پشم سنگ پخته می‌شود تا طبق سفارش مشتری ضخامت و چگالی مورد نظر را پیدا کند. پس از این مرحله الیاف پشم سنگ برای تولید ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی آماده هستند.

ساندویچ پانل پشم سنگ به نوعی عایق حرارتی ساخته شده از سنگ و مواد معدنی گفته می شود. به آن پشم معدنی نیز می گویند. ساندویچ پانل پشم سنگ برای افزایش عملکرد صوتی سیستمی که در آن مواد در ساختمان‌های جدید و موجود نصب می‌شود، استفاده می‌شود.

ترکیبات شیمیایی ساندویچ پانل پشم سنگ چیست

کمی پیش به فرایند ساخت الیاف پشم سنگ اشاره کردیم. این لایه عایق دارای ترکیبات شیمیایی متفاوتی است. الیاف پشم سنگی که طی فرایند بالا تولید می‌شود به تنهایی به عنوان لایه عایق در ساندویچ پانل پشم سنگ به کار گرفته نمی‌شود؛ بلکه از ترکیبات دیگری نیز برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود.

 ساندویچ پانل پشم سنگ

برخی از این ترکیبات عبارتنداز: اکسید آهن، اکسید منگنز، اکسید سدیم، اکسید پتاسیم، اکسید آلومینیوم، اکسید سیلسیم و اکسید سدیم که ترکیب آن‌ها بر اساس استانداردهای بین‌المللی صورت می‌گیرد. در نهایت این ترکیبات به صورت عایق ساندویچ پانل فرم گرفته و برای ساخت ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی از آن‌ها استفاده می‌شود. موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ضخامت و طول و عرض این ساندویچ پانل‌ها با توجه به درخواست سفارش دهنده تولید می‌شود؛ چراکه محل نصب و اجرا ساندویچ پانل و هدف استفاده از آن‌ها تعیین کننده طول و عرض مناسب آن است.

  ساندویچ پانل فایبرگلاس چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع عایق‌های پشم سنگ و کاربردهای آن

اگر در مکانی نیاز باشد حرارت یا صوت کنترل شود، از عایق‌های پشم سنگ استفاده می‌کنند. بهترین شکل استفاده از این عایق، استفاده از آن‌ها در ساخت ساندویچ پانل دیواری و پوشش دیواره‌های محل مورد نظر با این دیوارهای پیش ساخته است. اما موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بسته به محیطی که می‌خواهیم آن را عایق کنیم، نوع پشم سنگ می‌تواند متفاوت باشد. کاربرد هر یک از این انواع پشم سنگ را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 • عایق پشم سنگ تخته‌ای

این عایقه به صورت تخته‌ای تولید می‌شود و دارای ابعاد استانداردی است. این عایق تخته‌ای را بیشتر برای عایق سازی دیواره‌ها، کف یا سقف ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. عایق پشم سنگ تخته‌ای می‌تواند تا حد زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و در هزینه‌های مصرفی انرژی صرفه جویی کند.

 • عایق پشم سنگ لحافی

این عایق به صورت رولی تولید می‌شود و معمولا رویه آن با کاغذ آلومینیوم پوشانده می‌شود. این عایق از پشم سنگ تخته‌ای مقرون به صرفه‌تر است و معمولا از آن برای عایق سازی سقف سوله‌ها استفاده می‌شود.

 • عایق پشم سنگ پتوئی

این پشم سنگ نیز به صورت رولی تولید می‌شود که یک رویه آن تور سیمی دارد. این پشم سنگ، عایق بسیار بهتری برای حرارت است و به همین خاطر از آن معمولا برای عایق کردن تانکرهای حمل قیر و خطوط لوله نفت استفاده می‌شود.

ویژگی‎های ساندویچ پانل پشم سنگ

پشم سنگ ذاتا عایق صوت و حرارت است از همین‌رو بهترین گزینه‌ای است که می‌توان از آن در لایه میانی ساندویچ پانل‌ها استفاده کرد. از بزرگ‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به مقاومت بالایی که در برابر تولید قارچ، میکروب و کپک دارد اشاره کنیم. به دلیل این ویژگی معمولا از ساندویچ پانل پشم سنگ برای پوشش دیواره‌های آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و سردخانه‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای اتاق‌های نگهداری دارو و واکسن نیز می‌توان از ساندویچ پانل‌هایی که لایه عایق آن‌ها پشم سنگ است استفاده کرد؛ چراکه این ترکیب عایق از تجمع میکروب و قارچ جلوگیری می‌کند.

  قیمت ساندویچ پانل مشهد | لیست قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل

پشم سنگ غیر قابل اشتعال است و در برابرحریق مقاومت بالایی دارد. نسوز بودن این ساندویچ پانل آن را در رده گران قیمت‌ترین ساندویچ پانل‌ها قرار داده است. جالب توجه است که بدانید ساندویچ پانل‌های پشم سنگ تا 1000 درجه تغییر شکل نمی‌دهند. این الیاف به راحتی از نفوذ حشرات یا لانه گزینی آن‌ها درون دیوار جلوگیری می‌کند. از دیگر ویژگی‌های ساندویچ پانل پشم سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این الیاف آب را دفع می‌کند.
 • در برابر پوسیدگی و خوردگی مقاوم است.
 • علاوه بر حرارت و صوت، در برابر گرما و سرما نیز عایق است.
 • سبک و قابل حمل است.
 • نصب آسانی دارد.
 • قابل بازیافت بوده و ضرری برای محیط زیست ندارد.

کاربرد ساندویچ پانل‌های پشم سنگ

همان‌طور که کمی پیش اشاره کردیم این ساندویچ پانل‌ به این دلیل که از تجمع میکروب و قارچ جلوگیری می‌کند، برای پوشش دیواره‌های محیط‌های درمانی و آزمایشاتی بسیار مناسب است. از آن گذشته پنل ساندویچی پشم سنگ مقاومت بسیار بالایی دارد و ضد گلوله است. از همین‌رو در صنایع نظامی و دفاعی نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال برای ساخت کانکس‌های نظامی و ضد گلوله، از این متریال استفاده می‌شود.

از دیگر کاربرد ساندویچ پانل پشم سنگ می‌توان به استفاده از آن‌ها در ساخت سقف آکوستیک، سیستم‌های دیوار و نما، سازه‌های دریایی، مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌های نفت و گاز اشاره کرد. همچنین ساندویچ پانل دیواری توانایی کنترل لرزش و صدا دارد از همین‌رو از این لایه معمولا برای پوشش دیواره‌های فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو یا استودیوهای صدابرداری نیز استفاده می‌شود.

مزایا و معایب عایق پشم سنگ

ساختار این ساندویچ پانل با دیگر انواع پانل‌ها یکسان است. با این تفاوت که در پانل‌های پشم سنگ، لایه عایق الیاف معدنی پشم سنگ است. اطلاع از معایب و مزایای این عایق، کمک می‌کند تا راحت‌بر برای خرید یک ساندویچ پانل مقاوم و کاربردی تصمیم گیری کنید. مزایای پانل ساندویچ پشم سنگ عبارتنداز:

 • نسبت به فوم‌ها ارزان‌تر بوده و عایق بهتری است.
 • ضریب هدایت حرارتی آن‌ها از فوم بیشتر است.
 • چسبندگی بالایی دارد و از ورق‌های ساندویچ پانل جدا نمی‌شود.
 • در برابر حرارت بسیار مقاوم و نسوز است.
  چگونگی تولید پلی یورتان و کاربردهای آن

 در کنار تمام مزایای فوق و ویژگی‌های مثبتی که ساندویچ پانل‌های پشم سنگ دارند، این متریال دارای معایبی نیز می‌باشد. برخی از ایرادهایی که می‌توان به عایق پشم سنگ گرفت:

 • نفوذ آب و رطوبت به این عایق منجر به افزایش ضریب هدایت حرارتی می‌شود.
 • برخی مواقع طول عمر پایین‌تری نسبت به فوم‌ها دارند.
 • تخلخل‌های موجود در این عایق امکان نفوذ آب را افزایش می‌دهد.

قیمت ساندویچ پانل پشم سنگ

پانل‌های پشم سنگ به دلیل مقاومت بالای این عایق در برابر حرارت و نسوز بودن، جزو پانل‌های گران قیمت به شمار می‌روند. اما با این وجود از برخی فوم‌ها مقرون به صرفه‌تر است. قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل پشم سنگ به عوامل متعددی بستگی دارد. ضخامت، ابعاد، جنس ورق‌های ساندویچ پانل، نوع لایه عایق و کیفیت ساندویچ پانل همگی جزو مواردی هستند که بر قیمت نهایی این پانل‌ها تاثیرگذار هستند. برای اطلاع دقیق از قیمت ساندویچ پانل‌های پشم سنگ از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

انواع عایق پشم سنگ●عایق پشم سنگ تخته‌ای
●عایق پشم سنگ لحافی
●عایق پشم سنگ پتوئی
مزایا عایق پشم سنگ●نسبت به فوم‌ها ارزان‌تر بوده و عایق بهتری است.
●ضریب هدایت حرارتی آن‌ها از فوم بیشتر است.
●چسبندگی بالایی دارد و از ورق‌های ساندویچ پانل جدا نمی‌شود.
●در برابر حرارت بسیار مقاوم و نسوز است.
معایب عایق پشم سنگ●نفوذ آب و رطوبت به این عایق منجر به افزایش ضریب هدایت حرارتی می‌شود.
●برخی مواقع طول عمر پایین‌تری نسبت به فوم‌ها دارند.

قیمت پانل پشم سنگ چقدر است؟

قیمت هر متر مربع عایق ساندویچ پانل پشم سنگ به ضخامت، ابعاد طول و عرض و کیفیت آن بستگی دارد.

  تولید کننده ساندویچ پانل - کارخانه تولید پانل ساندویچی - شرکت ساندویچ پانل - بزرگ ترین کارخانه تولید کننده پانل

ساندویچ پانل ضد حریق چیست؟

ساندویچ پانل پشم سنگ به دلیل مقاومت بالای پشم سنگ در برابر حرارت و نسوز بودن، یک ساندویچ پانل ضد حریق به شمار می‌رود.

برای خرید ساندویچ پانل پشم سنگ چه اقداماتی نیاز است؟

برای خرید پانل عایق پشم سنگ می‌توانید ضخامت و چگالی مورد نظر خود را سفارش دهید تا ساندویچ پانل طبق درخواست شما تولید شود.

انواع ساندویچ پانل پشم سنگ چیست؟

ساندویچ پانل پشم سنگ از جهت نوع پشم سنگ به چند دسته پشم سنگ تخته‌ای، پشم سنگ لحافی و پشم سنگ پتوئی تقسیم بندی می‌شود.

چیلان ساندویچ پانل
چیلان ساندویچ پانل

ساندیوچ پانل های سقفی | ساندویچ پانل های دیواری | قیمت و خرید ساندویچ پانل

مقالات مرتبط

مشاوره خرید ساندویچ پانل

برای اطلاع از قیمت و سفارش انواع پانل های ساندویچی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای سفارش ساندویچ پانل به کارخانه تماس بگیرید.