پانل | پانل ساندویچی | ساندویچ پانل | پانل سقفی و پانل دیواری

کاربرد ساندویچ پانل – موارد استفاده از پانل های ساندویچی

کاربرد ساندویچ پانل

کاربرد ساندویچ پانل چیست؟ پنل ساندویچی (Sandwich panel) به سقف یا دیواره‌های پیش ساخته و سبکی گفته می‌شود که دارای یک ساختار مرکب و سبک است. ساختار ساندویچ پانل‌ها به صورت سه لایه است. لایه میانی را ترکیبات سبک و عایق تشکیل شده که از دو طرف به لایه‌های فلزی یا غیرفلزی محدود می‌شوند. یکی از بیشترین سوالاتی که افراد می‌پرسند این است که کاربردهای ساندویچ پانل چیست؟ ساندویچ پانل‌ها به دلیل وزن سبک و خاصیت قابل بازیافتی که دارند دارای کاربردهای زیادی هستند. از آن‌ها برای ساخت کمپ‌ها و کانکس‌های بین جاده‌ای، ساخت سوله، سردخانه و … استفاده می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل چیست؟

بزرگ‌ترین کاربرد پنل ساندویچ، عایق سازی سقف و دیواره‌های ساختمان در برابر صدا و حرارت است؛ بنابراین با کمک این متریال پیش ساخته می‌توان از اتلاف انرژی جلوگیری کرد. ساندویچ پانل‌ را از جهت کاربردی که دارند به دو دسته ساندویچ پانل دیواری و سقفی تقسیم بندی می‌کنند. هر دوی این پانل‌ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشترین کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساخت و ساز است. برای عایق سازی سقف و دیواره‌های ساختمان‌های یک طبقه و چندین طبقه معمولا از این پوشش‌ها استفاده می‌شود.

بعد از صنعت ساخت و ساز، ساندویچ پانل کاربرد زیادی در ساخت کانکس دارد. کانکس‌هایی که با ساندویچ پانل‌ها ساخته می‌شوند بسیار سبک و مقاوم بوده و به راحتی می‌توان آن‌ها را جابه‌جا کرد. از ساندویچ پانل می‌توان برای ساخت سوله و سردخانه نیز استفاده کرد. یکی دیگر از کاربردهای ساندویچ پانل‌، استفاده از آن‌ها در صنعت حمل و نقل است. اتاقک‌های حمل باری که پشت کامیون‌ها نصب می‌شود اغلب از این متریال پیش ساخته یا ساندویچ پانل ساخته می‌شوند.

  ساندویچ پانل دورو صاف + مشخصات فنی و قیمت

آشنایی با کاربردهای ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها یکی از متریال‌های نوین ساختمانی هستند که پیمانکاران و مهندسین ساختمانی استفاده از آن‌ها را به عنوان یک متریال پیش ساخته و سبک توصیه می‌کنند. با کاربردهای ساندویچ پانل آشنایی دارید؟ این متریال پیش ساخته در صنعت ساختمانی و معماری دارای کاربردهای بی‌شماری است. همچنین پانل‌ ساندویچ‌ها به لحاظ کاربردی که دارند دارای دو نوع دیواری و سقفی هستند.

با توجه به کاربرد گسترده این متریال در صنعت‌های مختلف، تصمیم گرفتیم کاربرد ساندویچ پانل را در این مقاله به صورت مفصل مورد بررسی قرار دهیم. همان‌طور که کمی پیش اشاره کردیم، ساندویچ پانل‌ها را از جهت کارایی که دارند، به دو دسته ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم بندی می‌کنند. در ادامه به توضیح کاربرد هر یک این پانل‌های ساندویچ خواهیم پرداخت.

کاربرد ساندویچ پانل سقفی

سقف‌های پیش ساخته علی‌الخصوص در مناطق زلزله خیز بیشتر از مصالح سنگین وزن ساختمانی مورد توجه هستند. هرچه بار تحمیلی به سازه کاهش یابد، طول عمر سازه و مقاومت آن در برابر عوامل طبیعی چون زلزله افزایش می‌یابد. از همین‌رو پیمانکاران سعی کرده‌اند متریال‌های سبک و پیش ساخته مانند ساندویچ پانل سقفی را جایگزین مصالح سنگین و پرهزینه کنند.

Application of roof sandwich panel
کاربرد ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی همان‌طور که از اسمش پیداست به عنوان یک مصالح پیش ساخته برای سقف سازه‌های مختلف مانند سوله‌ها، سردخانه‌ها و حتی ساختمان‌های تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت کانکس به کمک ساندویچ پانل سقفی را نیز می‌توان بزرگ‌ترین کاربرد ساندویچ پانل دانست. اصلی‌ترین وظیفه ساندویچ پانل‌ها، عایق کردن ساختمان است. به کمک این متریال سقف سازه عایق شده و از نفوذ آب و رطوبت به ساختمان جلوگیری می‌کند.

  آلوزینک چیست؟

کاربرد ساندویچ پانل دیواری

برای پوشش دیواره سازه‌های مختلف از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌شود. برای چه سازه‌هایی می‌توان از این پوشش عایق استفاده کرد؟ دیوار کانکس‌ها، سوله، سردخانه و … را می‌توان با کمک این ساندویچ پانل عایق کرد. یکی از دغدغه‌های افرادی که تصمیم به استفاده از پوشش‌های پیش ساخته عایق می‌گیرند، باقی ماندن درزهایی بر روی دیوار و نفوذ نم و رطوبت به داخل سازه است.

جالب توجه است که بدانید ساندویچ پانل دیواری دارای نر و مادگی است. این بدین معنی است که با نصب این ساندویچ پانل بر روی دیوار هیچ درزی باقی نخواهد ماند. به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های ساندویچ پانل می‌توان به امکان استفاده از آن‌ها در هر مکان و شرایط آب و هوایی اشاره کرد. بنابراین حتی در مناطق پرباران و مرطوب نیز بدون داشتن دغدغه بابت نفوذ آب و رطوبت، می‌توان از کاربرد ساندویچ پانل دیواری و سقفی بهره‌مند شد.

کاربردهای ساندویچ پانل در صنعت ساخت و ساز

کارایی بالای ساندویچ پانل‌ها باعث شده است تا این متریال نه تنها در صنعت ساخت و ساز، بلکه در صنایع دیگری چون حمل و نقل و معماری نیز کاربرد داشته باشد. از آنجایی که بیشترین کاربرد ساندویچ‌ پانل‌ها برای پوشش و عایق کردن دیوار و سقف سازه‌ها است، اغلب افراد تصور می‌کنند این مصالح تنها در صنعت ساختمان کاربرد دارد. یکی از دلایلی که باعث شده است ساندویچ پانل صنعتی در ساخت و ساز کارایی بالایی داشته باشد، عایق کردن سازه در کنار زیبایی دکوراسیون ساختمان است.

امروزه کمتر پیمانکار یا مهندسی استفاده از مصالح سنتی را در اولویت کاری خود قرار می‌دهد. این متریال پیش ساخته هزینه‌های مربوط به ساخت را کاهش می‌دهد. همچنین با کمک قابلیت عایق سازی این پانل‌ها، از اتلاف انرژی نیز جلوگیری می‌شود. حمل و نقل آسان ساندویچ پانل‌ها، هزینه کم، وزن سبک و مقاومت بالای آن‌ها سبب کاربرد بیشترشان در صنعت ساختمانی شده است.

  راهنمای انتخاب ساندویچ پانل

کاربرد پانل ساندویچ در ساخت سوله

کاربرد ساندویچ پانل تنها در صنعت ساختمانی خلاصه نمی‌شود؛ بلکه این متریال در ساخت سوله‌ها نیز کاربرد دارد. از سوله‌ها استفاده‌های مشخصی می‌شود و باید طراحی آن‌ها متناسب با استفاده‌ای باشد که قرار است از این سوله شود. به عنوان مثال از سوله‌ها با اهداف زیر استفاده می‌شود:

  • سالن ورزشی
  • تعمیرگاه
  • انبار
  • مرغداری
  • فروشگاه و …

Application of sandwich panels in the construction of sheds
کاربرد پانل ساندویچ در ساخت سوله

طراحی هر یک از این سوله‌ها متفاوت است اما تمامی سوله‌ها دارای یک بدنه فلزی با سقف شیب دار هستند. از ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری برای ساخت این سوله‌ها استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در ساخت یک سوله باید مورد توجه قرار بگیرد، وزن کم متریال به کار گرفته شده برای ساخت است. متریال‌های پیش ساخته یا ساندویچ پانل‌ها بهترین گزینه برای ساخت سوله به شمار می‌روند.

ساخت سردخانه با کمک ساندویچ پانل

به عنوان یکی دیگر از کاربردهای ساندویچ پانل‌ها می‌توان به ساخت سردخانه اشاره کرد. ساندویچ پانل دارای سه لایه است که لایه میانی آن، لایه عایق است. لایه عایق از جنس پلی اورتان، پلی استایرن و پشم سنگ است. لایه عایق ساندویچ پانل‌هایی که قرار است برای ساخت سردخانه مورد استفاده قرار بگیرند پلی اورتان تزریقی است.

کاربردهای ساندویچ پانل در ساخت کمپ یا استودیوهای صدابرداری

به عنوان یکی دیگر از کاربردهای این متریال پیش ساخته می‌توان به استفاده از آن‌ها برای ساخت کمپ‌های نظامی، اسکان اضطراری، کمپ‌های بین جاده‌ای و … اشاره کرد. لایه رویه و زیره ساندویچ پانل‌ها از ورق گالوانیزه یا آلوزینک ساخته می‌شود. برای ساخت کمپ‌هایی با اسکلت فلزی، از پانل‌هایی با لایه گالوانیزه رنگی با عایق پشم شیشه استفاده می‌شود.

  ساندویچ پانل ضد صوت (پانل پانچ شده)

ساندویچ پانل‌ها یک متریال بسیار مناسب برای ساخت استودیوهای صدابرداری نیز هستند. علاوه بر آن برای ساخت سازه‌هایی که به صورت موقتی قرار است مورد استفاده قرار بگیرند، استفاده از ساندویچ پانل‌ها یک گزینه ایده آل است.

بیشتر بدانید : ساندویچ پانل ضد حریق

کاربرد ساندویچ پانل در ساخت کانکس

کانکس سازه‌ای است که قابلیت حمل و نقل داشته و می‌توان از آن با اهداف مختلف در هر مکانی استفاده کرد. بیشترین کاربرد ساندویچ پانل را می‌توان در ساخت کانکس دانست. کانکس‌ها با متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند اما مقاوم‌ترین کانکس‌ها آن‌هایی هستند که توسط ساندویچ پانل‌ها ساخته شده‌اند. فوم پلی اورتان و فوم پلی استایرن عایق‌های مناسبی برای سقف کانکس‌ها به شمار می‌روند.

کاربرد پانل ساندویچ برای ساخت اتاق‌های حمل بار

برای حمل بارهای شهری و بین شهری معمولا اتاقک‌هایی را پشت کامیون‌ها نصب می‌کنند. برای ساخت این اتاقک‌ها یا اتاق‌های حمل بار می‌توان از ساندویچ پانل پیش ساخته کمک گرفت. لایه عایق ساندویچ پانل اتاق حمل بار، پلی اورتان آلمانی است. خاصیت عایق سازی که این ساندویچ پانل‌ها دارند امکان حمل و نقل مواد خوراکی را نیز توسط این اتاق‌های حمل بار فراهم کرده است.

آنچه در این مقاله راجع‌به کاربرد ساندویچ پانل خواندید

همان‌طور که در طول مقاله خواندید کاربردهای ساندویچ پانل متعدد هستند. ساندویچ پانل‌ها را از نظر کاربردی که دارند به دو دسته ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری تقسیم بندی می‌کنند. ساندویچ پانل‌های سقفی برای عایق سازی سقف و ساندویچ پانل دیواری برای پوشش دیوارهای ساختمان و دیگر سازه‌ها مانند سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر بودن کاربرد ساندویچ پانل در ساخت و ساز، باعث شده است که برخی از افراد تصور کنند این متریال تنها در صنعت ساختمانی کاربرد دارد.

  ساندویچ پانل مرغداری | قیمت پنل برای ساخت مرغداری

درحالی‌که ساندویچ پانل‌ها علاوه بر ساخت و ساز، در صنایع دیگر مانند صنعت معماری، ساخت سوله، ساخت سردخانه، ساخت کانکس، ساخت کمپ‌های اسکان یا کمپ نظامی و همچنین ساخت اتاق‌های حمل بار نیز کاربرد دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع‌به کاربرد ساندویچ پانل و قیمت انواع ساندویچ پانل از طریق شماره‌های موجود در سایت با تیم آریا بارون توس تماس بگیرید.

توضیحات متا:

کاربرد ساندویچ پانل در صنایع مختلف بسیار زیاد است. از ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری برای عایق سازی سازه‌های ساختمانی، سلاخت کانکس، سوله، سردخانه و کمپ‌های اسکان موقت استفاده می‌شود.

کاربرد ان  پانل  واع ساندویچ پانل چیست؟

از ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی برای عایق سازی دیواره‌ها و سقف سازه، سردخانه یا سوله‌ها استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل در صنعت ساختمان سازی چه کاربردی دارد؟

دیواره یا سقف ساختمان‌های مسکونی یا تجاری را می‌توان به کمک این متریال پیش ساخته در برابر حرارت و صدا عایق کرد.

ساندویچ پانل پلی یورتان چه کاربردی دارد؟

یکی از ترکیبات لایه عایق ساندویچ پانل‌ها پلی یورتان است. این ترکیب سبک بوده و از دو طرف به لایه فلزی محدود می‌شود.

نصب ساندویچ پانل در مشهد چگونه است؟

ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری بسیار سبک بوده و فرایند حمل‌ونقل و نصب آن‌ها به سادگی امکان پذیر است.

چیلان ساندویچ پانل
چیلان ساندویچ پانل

ساندیوچ پانل های سقفی | ساندویچ پانل های دیواری | قیمت و خرید ساندویچ پانل

مقالات مرتبط

مشاوره خرید ساندویچ پانل

برای اطلاع از قیمت و سفارش انواع پانل های ساندویچی تماس بگیرید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای سفارش ساندویچ پانل به کارخانه تماس بگیرید.