پانل | پانل ساندویچی | ساندویچ پانل | پانل سقفی و پانل دیواری

پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ یک عایق صوتی و حرارتی است که دارای انواع مختلفی است. از همین‌رو برای این ماده در صنایع مختلف می‌توان کاربردهای گوناگونی در نظر گرفت. در پاسخ به سوال افرادی که می‌پرسند ترکیب پشم سنگ چیست باید گفت که سنگ اصلی در فرایند تولید پشم سنگ، یک سنگ آتش فشانی به نام بازآلت است. این سنگ طی فرایندی که در طول متن به آن اشاره کرده‌ایم آب می‌شود و سپس به صورت الیاف‌های پشم سنگ در می‌آید.

کاربرد پشم سنگ با توجه به انواع مختلفی که دارد متفاوت است. عمده کاربرد این عایق برای ساخت ساندویچ پانل‌ها است. چراکه هدف اصلی استفاده از پشم سنگ عایق سازی دیوارهای یک ساختمان یا لوله‌ها در برابر حرارت و صوت است. بنابراین کاربردهای اصلی پشم سنگ را می‌توان عایق حرارت و عایق صوت دانست. پشم سنگ به صورت ذاتی خاصیت نسوز بودن دارد و استفاده از آن خاصیت ضد حریق بودن را نیز به دیوارهای یک ساختمان می‌دهد.

یکی از قابلیت‌های ویژه‌ای که پشم سنگ دارد این است که امکان تولید آن در اشکال مختلف وجود دارد. پشم سنگ تخته‌ای، پشم سنگ لحافی، پشم سنگ پتوئی و پشم سنگ فله‌ای از انواع پشم سنگ به شمار می‌روند که هر یک کاربرد متفاوتی دارند. به عنوان مثال از پشم سنگ تخته‌ای برای عایق سازی دیواره‌های ساختمان استفاده می‌شود. نقطه ذوب 1300 درجه سانتی گراد، مقاومت حرارتی بالا و توان تحمل درجه حرارت‌های 750 درجه بالای صفر از مشخصات پشم سنگ به شمار می‌روند. اگر نمی‌توانید از میان عایق پشم سنگ و پشم شیشه یکی را انتخاب کنید، باید بدانید که پشم سنگ قیمت مناسب‌تری داشته و مقاومت حرارتی آن نیز بالاتر است.

  ساندویچ پانل اکس پی اس (xps)

ترکیب پشم سنگ چیست؟

مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده پشم سنگ بازالت است. بازالت یک سنگ معدنی است و می‌توان آن را مهم‌ترین ماده خام و طبیعی دانست که در ترکیب پشم سنگ به چشم می‌خورد. از دیگر موادی که در ترکیبات پشم سنگ به چشم می‌خورد سرباره است. سرباره در واقع همان ضایعات کوره بلند ذوب آهن است که با درصد‌های متفاوتی در ترکیب پشم سنگ به کار می‌رود. سنگ بازالت را با کمک یک ماده سوختنی به نام کک ذوب می‌کنند.

پس از خارج کردن این سنگ مذاب از زیر کوره آن را به سمت دستگاه سانتیفیوژ هدایت می‌کنند و در نهایت با کمک نیروی گریز از مرکز، به الیاف پشم سنگ تبدیل می‌شود. پس از طی شدن این مراحل الیاف‌ها به دستگاه پخت فرستاده می‌شوند. دستگاه پخت کمک می‌کند این الیاف‌ها به خوبی به یک دیگر بچسبند. سپس طبق درخواست مشتری، الیاف‌ها ضخامت و چگالی مورد نظر را پیدا می‌کنند.

بیشتر بدانید : ساندویچ پانل سقفی

کاربرد پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ به صورت ذاتی خاصیت عایق سازی دارد و از آن به عنوان یک محصول نسوز و عایق استفاده می‌شود. از مزیت‌های عایق پشم سنگ نسبت به دیگر انواع عایق‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که الیاف پشم سنگ به هیچ عنوان شعله‌ور نمی‌شود و به صورت ذاتی نسوز است. از همین‌رو بهترین عایقی است که می‌توان در دیواره‌های یک ساختمان از آن استفاده کرد. اگر در ساختمان‌هایی که در دیوارهای آن از عایق پشم سنگ استفاده شده است آتش سوزی رخ دهد، پشم سنگ به محبوس شدن شعله‌های آتش تنها در همان نقطه کمک می‌کند تا نیروهای آتش نشانی اطفای حریق کنند.

  پارامترهای کیفیت ساندویچ پانل

کاربرد زیاد پشم سنگ تنها به دلیل نسوز بودن آن نیست. این ماده عایق خوبی نیز در برابر حرارت و سرما به شمار می‌رود. ساختمان‌هایی که با پشم سنگ عایق شده‌اند در تابستان و زمستان دمای معتدلی دارند. مهم‌ترین کاربرد پشم سنگ، استفاده از آن در ساختار ساندویچ پانل‌های پیش ساخته است. پشم سنگ خود انواع گوناگونی دارند که هر یک کاربردهای متفاوتی دارند.

انواع پشم سنگ

پشم سنگ قابلیت ویژه‌ای دارد و آن قابلیت این است که می‌توان آن را در اشکال مختلفی تولید کرد. امکان تولید پشم سنگ با اشکال مختلف، منجر به گوناگونی کاربردهای آن شده است. از انواع این ماده نه تنها در ساختمان سازی و برای ساخت ساندویچ پانل‌ها، بلکه با اهداف گوناگونی و برای صنایع بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای آشنایی بیشتر با کاربردهای پشم سنگ ابتدا باید با انواع آن به خوبی آشنا شوید.

بیشتر بدانید:

پشم سنگ تخته‌ای

این عایق پشم سنگ همان‌طور که از اسمش پیداست به صورت تخته‌ای تولید می‌شود. عایق‌های تخته‌ای پشم سنگ با هدف عایق سازی دیوار و کف ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از این عایق در ساختار دیوار یا کف ساختمان می‌توان از هدررفت انرژی جلوگیری کرد و هزینه‌های مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش داد. عایق پشم سنگ اگر با ضخامت و چگالی مناسبی تولید شده باشد می‌تواند عملکرد بالایی در عایق سازی از خود به نمایش بگذارد.

پشم سنگ لحافی

یکی دیگر از انواع عایق‌های پشم سنگ، نوع لحافی آن است که به صورت رول‌های 1.2*10 متری تولید می‌شود. روی این رول‌های پشم سنگ را با روکش کاغذ آلومینیوم می‌پوشانند. از پشم سنگ‌های لحافی بیشتر برای عایق سازی لوله‌های تاسیسات و سقف سوله‌ها استفاده می‌شود. از مزیت‌های استفاده از این عایق می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • قیمت مناسب‌تری دارد.
 • در مقایسه با پشم شیشه توانایی بالاتری برای عایق سازی دارد.
 • تا دمای 150 درجه سانتی گراد نیز از خود مقاومت نشان می‌دهد.
 • طول عمر بسیار بالایی دارد.
  پارامترهای کیفیت ساندویچ پانل

پشم سنگ پتوئی

یکی دیگر از انواع پشم سنگ نوع پتوئی آن است که یک طرف آن را با تور سیمی می‌پوشانند. الیاف پشم سنگ را با نخ نسوز به تور سیمی می‌دوزند و به آن فرمی رولی شکل می‌دهند. عایق‌ها پتوئی نسبت به عایق‌های لحافی چگالی بالاتری داشته و ضریب انتقال حرارت آن پایین‌تر است. همین ویژگی‌ها سبب شده است که از این عایق بیشتر در کوره‌های صنعتی و برای عایق کردن تانکرهای حمل قیر و خطوط لوله نفت استفاده شود.

عایق پشم سنگ لوله‌ای

پشم‌ سنگ‌های لوله‌ای همان طور که از اسمشان پیداست ظاهری مشابه با لوله دارد. این عایق‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که قالب آن از وسط باز شده و لوله مورد نظر را در برمی‌گیرند. عمده کاربرد این پشم سنگ‌ها برای عایق کردن انواع لوله‌ها است. هدف عایق سازی لوله‌ها با کمک این نوع پشم سنگ، جلوگیری نفوذ صدا از داخل لوله به بیرون آن است.

ویژگی‌های پشم سنگ

 • الیاف پشم سنگ در ردیف‌هایی منظم بر روی یک دیگر قرار گرفته‌اند.
 • اثر خورندگی پشم سنگ بر روی فلز بسیار کم است.
 • سرعت گرمادهی این ماده 20 درجه سانتی گراد است.
 • توان تحمل درجه حرارت‌های 750 درجه بالای صفر تا 30 درجه پایین صفر را دارا است.
 • نقطه ذوب این ماده حول و حوش 1300 درجه سانتی گراد است.
 • نرخ جذب آب توسط آن بسیار پایین است.
 • دارای ضریب جذب صوت بالایی است.

روش نصب پشم سنگ چگونه است؟

با توجه به اینکه انواع پشم سنگ متفاوت هستند، باید بدانید که هر یک از آن‌ها روش نصب متفاوتی نیز دارند. نوع نصب پشم سنگ تخته‌ای با پشم سنگ فله‌ای متفاوت است. اما برای نصب هر یک از این انواع پشم سنگ، استانداردهایی وجود دارد که باید رعایت شود. این مراحل عبارتنداز:

 1. دیواری که می‌خواهد توسط پشم سنگ عایق شود ابتدا باید کاملا تمیز شود.
 2. در مرحله بعد دیوار باید از نظر پستی و بلندی کاملا یکنواخت و صاف شود.
 3. بسته به نوع پروژه اگر نیاز باشد شیارهایی باید بر روی سطح دیوار نصب می‌شود که به محکم‌تر نگه داشتن الیاف‌های پشم سنگ بر روی دیوار کمک می‌کند.
 4. در این مرحله ترکیب چسب مورد نیاز برای چسباندن الیاف پشم سنگ به دیوار آماده می‌شود و با کمک این چسب‌ها پشم سنگ به دیوار مورد نظر چسبانده می‌شود.
 5. با توجه به نوع پروژه ممکن است نیاز باشد برای بهتر چسباندن این الیاف‌ها به دیوار، از پیچ‌های مخصوص استفاده شود.
  ساندویچ پانل اکس پی اس (xps)

بیشتر بدانید : ساندویچ پانل کانکس

تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه در چیست؟

از آنجایی که پشم شیشه نیز یکی دیگر از عایق‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، بد نیست تفاوت‌های میان این دو را به درستی بدانید. هر یک از این عایق‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. از نظر قیمتی پشم سنگ مقرون به صرفه‌تر از پشم شیشه است. اما علاوه بر قیمت، مقاومت حرارتی پشم سنگ نیز از مقاومت حرارتی پشم شیشه بالاتر است.

 انتخاب انتخاب از میان پشم سنگ و پشم شیشه به نوع پروژه و بودجه شما بستگی دارد. چنانچه به دنبال یک عایق قوی هستید و می‌خواهید با هزینه مقرون به صرفه‌ای اقدام به خرید یک لایه عایق کنید، خرید پشم سنگ را پیشنهاد می‌دهیم.

دانسیته پشم سنگ چیست؟

تراکم وزنی پشم سنگ در واحد حجم را چگالی یا دانسیته پشم سنگ می‌گویند.

قیمت پشم سنگ چقدر است؟

قیمت هر متر مربع پشم سنگ به ضخامت، چگالی نوع و برند آن بستگی دارد.

نقش کلر در ترکیب پشم سنگ چیست؟

میزان کمی از کلر در ترکیب پشم سنگ، مقاومت این عایق در برابر خوردگی را افزایش می‌دهد.

مقاومت پشم سنگ در برابر حریق تا چه اندازه است؟

این عایق تا 4 ساعت در برابر حریق مقاوم است.

Picture of چیلان ساندویچ پانل
چیلان ساندویچ پانل

ساندیوچ پانل های سقفی | ساندویچ پانل های دیواری | قیمت و خرید ساندویچ پانل

مقالات مرتبط

مشاوره خرید ساندویچ پانل

برای اطلاع از قیمت و سفارش انواع پانل های ساندویچی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای سفارش ساندویچ پانل به کارخانه تماس بگیرید.