پانل | پانل ساندویچی | ساندویچ پانل | پانل سقفی و پانل دیواری

عایق‌های مناسب ساندویچ پانل

عایق‌های مناسب ساندویچ پانل

صنعت ساختمان سازی در حال حاضر با پیشرفت خوبی روبه‌رو شده است؛ یکی از مصالح ساختمانی که در چند سال اخیر، کارخانه‌های زیادی در سراسر دنیا آن را تولید می‌کنند ساندویچ پانل است. همچنین از آن دسته از مصالح شناخته می‌شود که از وزن بسیار کمی برخوردار است. این ویژگی باعث شده است تا به عنوان جایگزینی خوب برای مصالح قدیمی‌تر قرار بگیرد.

ساندویچ پانل یک نوع سازه با ساختار مرکب و سبک است که از هر دو طرف به دو لایه محدود و یک لایه عایق در وسط آن قرار گرفته است. در ساندویچ پانل‌ها عایق‌هایی به کار می‌رود که هر یک از آن‌ها با داشتن ویژگی‌های خاص به نوعی مقاومت ساندویچ پانل را در برابر عوامی طبیعی و دیگر موارد بالا می‌برند. موضوع اصلی که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم همین عایق‌ها هستند.

 عایق‌ها به طور کلی به سه دسته پلی اورتان، پلی استایرن و پشم سنگ تقسیم می‌شوند. در حال حاضر تولید کنندگان از آن‌ها با توجه به کاربردهای متفاوت در ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی انواع آن‌ها و همچنین مزایا و معایبی که دارند خواهیم پرداخت.

عایق کاری ساندویچ پانل به چه معنایی است؟

به عایقی که بین دو لایه ساندویچ پانل‌ها به کار رفته است عایق ساندویچ پانل می‌گویند. عایق در واقع موادی است که از انتقال حرارت، رطوبت و صوت از یک ناحیه به ناحیه دیگر جلوگیری می‌کند. عایق‌های ساندویچ پانل وزنی سبک دارند که یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های ساندویچ پانل محسوب می‌شود. جنس عایق‌های به کار رفته در ساندویچ پانل‌ها از پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه و فوم xps است.

  ساندویچ پانل پلی یورتان - قیمت پانل ساندویچی پلی اورتان

عایقی که در ساندویچ پانل قرار می‌گیرد باید به گونه‌ای باشد که سازه بیش از حد سنگین نشود و وزن سبکی داشته باشد. زیرا وزن سبک می‌تواند در بسیاری از موارد تأثیر مثبتی داشته باشد. علاوه بر سبک بودن هسته عایق ساندویچ پانل، ثابت بودن لایهٔ به کار رفته در ساندویچ پانل از دیگر نکات مهم به شمار می‌رود. این امر باعث می‌شود میزان تحمل ساندویچ پانل در برابر بار شکاف ایجاد شده بالا برود. به همین دلیل ساندویچ پانل‌هایی که به جهت استفاده در ساختمان‌ها تولید می‌شوند، نیاز است مقاومت بالایی داشته باشند.

با توجه به پیشرفت علم، انواعی از هسته‌ها به جهت قرار گرفتن در ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می‌گیرند. لایه میانی در اکثر ساندویچ پانل‌ها با یکدیگر متفاوت است. اما موضوع مهم این است که موادی که در ساندویچ پانل به کار رفته است از چه نوعی باشد و چه کاربردهایی داشته باشد.

موارد تأثیر گذار در تولید جنس عایق ساندویچ پانل

موارد بسیاری وجود دارند که می‌توانند بر کیفیت تأثیر زیادی بگذارند و نمی‌توان گفت تنها وجود یک عامل خاص جنس هسته عایق ساندویچ پانل را مشخص می‌کند. عایق یک نوع پد است که از پشم شیشه و یا پشم سنگ تولید می‌شود. جنسی سبک و کرک مانند است که از آن در فواصل دیوارها و سقف استفاده می‌شود.

انواع ساندویچ پانل بر اساس عایق

ساندویچ پانل پلی اورتان ، ساندویچ پانل پلی استایرن و ساندویچ پانل پشم سنگ از جمله ساندویچ پانل‌هایی محسوب می‌شوند که هریک از آن‌ها کاربردهایی در ساندویچ پانل دارند.

عایق از جنس ساندویچ پانل پلی استایرن

این نوع از پانل تشکیل شده از دو لایه ورق گالوانیزه و یک فوم عایق درون هسته که جنس آن از پلی استایرن (یونولیت) است. در انواع پلاستیک پلی استایرن معمولی و فوم پلی استایرن تولید می‌شوند. یکی از ویژگی‌های مهم، قیمت پانل پلی استایرن است که با توجه به کیفیت و کاربرد، پایین‌تر از پانل‌های دیگر است. ساخت این محصول طبق فرآیند دیسکانتینیوز پیش می‌رود، به همین دلیل امکان تولید آن در دانسیته‌های مختلف و ضخامت و اشکال متفاوت وجود دارد.

  ساخت سوله با ساندویچ پانل - ساندویچ پنل سوله

موارد استفاده از ساندویچ پانل پلی استایرن در سقف و دیوار است. آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند و در سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی (یونولیت) وجود دارد. یکی دیگر از کاربردهای مهم آن این است که صداها را به خوبی جذب می‌کند. در واقع عایقی خوب برای صدا محسوب می‌شود. اما در برابر حرارت و برودت عایق مناسبی نیست.

 ساندویچ پانل پلی استایرن برای پوشش دهی به دیوارهای ساختمان‌ها، پرورش دام و طیور، سالن‌های بزرگ و صنعتی، کارخانجات، انبارهای ذخیره سازی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای استفاده در سقف سوله‌ها، کارگاه‌های صنعتی، سالن‌های ورزشی، انبارها و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد.

مزایای استفاده از پانل پلی استایرن

 • قابل بازیافت
 • مقرون به صرفه بودن
 • حمل و نقل آسان
 • اجرا و نصب راحت
 • تولید در رنگ‌ها و اشکال مختلف
 • داشتن ساختار ضعیف در مقایسه با پلی یورتان‌ها
 • دارای مقاومت کمتر در برابر آتش نسبت به پلی یورتان

معایب ساندویچ پانل پلی استایرن

در نحوه تولید ذره‌های آن شکل گلوله‌های فشرده به خود می‌گیرند و پیوند ضعیف‌تری دارند. از فشردگی کمتری برخوردار هستند به همین دلیل برای مکان‌هایی که عایق کاری آن‌ها اهمیت زیادی دارد مناسب نیست.

عایق از جنس ساندویچ پانل پشم سنگ

عایق پشم سنگ از ساختاری بسیار سبک برخوردار است و از سنگ بازالت (به سنگ‌هایی آذرین گفته می‌شود که در اثر فعالیت آتشفشانی به وجود می‌آیند) تشکیل می‌شود. عایق پشم سنگ این قابلیت را دارد که 750+ درجه و 30- را تحمل کند. نقطه ذوب این فوم 1300 درجه سانتی‌گراد است. ضریب حرارتی عایق پشم سنگ بسیار پایین است و از تلف شدن حرارت جلوگیری می‌کند. در واقع ضریب حرارت آن به دمای پشم سنگ و چگالی آن بستگی دارد. از طرف دیگر جذب صوت بسیار خوبی دارد و در محیط‌ها به عنوان عایق صوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  قیمت ساندویچ پانل مشهد | لیست قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل

البته در این مورد هم به ضخامت پانل پشم سنگ بستگی دارد. عایق پشم سنگ مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. از موارد کاربرد ساندویچ پانل پشم سنگ می‌توان به پروژه‌هایی مانند خانه‌های پیش ساخته، ساختمان سازی، ساخت نیروگاه و پالایشگاه، صنایع غذایی، خانه‌های پیش ساخته و ضد صداکردن سالن‌های سینما اشاره کرد.

مزایای استفاده از پانل پشم سنگ

 • تنوع رنگ
 • وزن کم
 • ·        طول عمر زیاد
 • قابل شستشو
 • عایق صدا
 • قابل بازیافت
 • عایق در برابر رطوبت، گرما و سرما
 • مقاوم در برابر زنگ زدگی
 • غیرقابل اشتعال
 • مقاوم در برابر نفوذ حشرات و میکروب‌ها

معایب ساندویچ پانل پشم سنگ

عایق پشم سنگ ممکن است معایبی مانند بروز بیماری‌های پوستی، حساسیت و سوزش چشم ایجاد کند. برای جلوگیری از بروز این مشکلات بهتر است برای نصب ساندویچ پانل از دستکش و عینک استفاده شود.

عایق از جنس ساندویچ پانل پلی یورتان

استفاده از دو نوع فوم پلی یورتان، ساندویچ پانل پلی یورتان را به وجود می‌آورد. از ویژگی‌های مهم پانل پلی یورتان مقاومت آن در برابر آتش است. پلی یورتان‌ها در دو نوع متفاوت وجود دارند که در نوع اول پلی یورتان کندسوز است و در گرید آتش پذیری B2 قرار دارد. اما در نوع دوم پلی یورتان نسوز است که کشور آلمان این گونه پلی اورتان‌ها را با گرید B1 که به PIR معروف هستند تولید می‌کنند.

 فوم پلی یورتان در ساندویچ پانل به صورت یکپارچه تزریق می‌گردد زیرا با این کار تمامی نقاط از پانل مانند شیار و برجستگی‌های فاق و همچنین زبانه (نر و ماده) از فوم پر می‌شود. با تزریق فوم پلی یورتان مقاومت حرارتی پانل بالا می‌رود و انتقال انرژی در آن به حداقل می‌رسد. دانسیته مورد استفاده در ساندویچ پانل 40 کیلوگرم بر متر مکعب است. همچنین ورقی که در آن به کار می‌رود از جنس گالوانیزه پیش رنگ شده است.

  ورق گالوانیزه رنگی

 ساندویچ پانل‌های پلی یورتان در انواع سقفی و دیواری تولید می‌شوند که ساندویچ پانل‌های سقفی با عرض 107 و کاردهی مفید 100 سانتی‌متر و همچنین در ضخامت‌های 2 الی 6 سانت تولید می‌شوند. در رابطه با نحوه تولید پانل پلی یورتان باید بگوییم که به طور کلی با دو روش کانتینیوز و دیسکانتینیوز تولید می‌شود. ساندویچ پانل پلی یورتان به دلیل مزیت‌هایی که دارد در محیط‌های ایزوله و استرلیزه کاربرد فراوان دارد. اما بیشتر در ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی، سردخانه‌ها، صنایع برودتی، سالن‌های ورزشی، دفاتر کارگاهی، سالن کارخانه‌ها و ویلاهای پیش ساخته کاربرد دارد.

بیشتر بدانید : ساندویچ پانل سقفی ، ساندویچ پانل دیواری

مزایای استفاده از پانل پلی یورتان

 • مقاوم در برابر زلزله
 • کاهش مصرف انرژی
 • عایق بندی مناسب
 • افزایش سرعت در ساخت و اجرا
 • ظاهر زیبا و عمر طولانی
 • عدم وجود نخالهٔ ساختمانی
 • سازگار با اقلیم‌ها و آب و هوای مختلف
چیلان ساندویچ پانل
چیلان ساندویچ پانل

ساندیوچ پانل های سقفی | ساندویچ پانل های دیواری | قیمت و خرید ساندویچ پانل

مقالات مرتبط

مشاوره خرید ساندویچ پانل

برای اطلاع از قیمت و سفارش انواع پانل های ساندویچی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای سفارش ساندویچ پانل به کارخانه تماس بگیرید.